image

19.02.2020

Každý trenér se mnou může počítat kdekoliv, říká Vít Krejčí

Tenhle stále teprve 19letý guard ze Zaragozy má za sebou poměrně divoký první půlrok ve španělské ACB, tedy v nejlepší a nejnavštěvovanější národní lize kontinentu. A možná poprvé skutečně doceňuje to, že je, nebo spíš do budoucna rozhodně může být se svými dvěma metry perimetrovým univerzálem i na evropské top úrovni. I když mu šíbování na obě křídla dlouho nevonělo, nejspíš tuhle schopnost se adaptovat i mimo svou rozehru nyní oceňuje také Tomáš Satoranský, který hodně i díky tomu měl zajištěno větší penzum minut v NBA. K univerzálnosti celé pětice směřující světový basketbal, již teď snad nejvýrazněji ztělesňují bez podkošových mužů hrající Houston Rockets, se totiž stále vyvíjí. A Vít Krejčí má prst na tepu tohoto překotného rozvoje. Pomalu se už začíná protloukat i na hvězdná podkošová prkna. V ACB v dresu senzačně třetí Zaragozy, jež jen o dvě výhry zaostává za vedoucí Barcelonou, zasáhl v letošní sezoně do 16 z 21 zápasů s průměrem 3,3 bodu za téměř osm minut, přičemž za svých 124 minut je 16 bodů v plusu. A v základní skupině Ligy mistrů, již jeho tým ovládl, se dostal až na průměr 11 minut s 2,5 bodu v 11 utkáních. Právě v této soutěži mu měsíc starý domácí duel s litevskou Klajpedou – díky 9 bodům, 5 asistencím a +25 bodům za 25 minut - možná změnil celou sezonu. Teď k tomu na Valentýna přidal i 28 sekund ve čtvrtfinále své první mega akce s názvem Copa del Rey (Španělský pohár). A před strakonickým rodákem ještě do konce sezony možná stojí i další velmi slibné zážitky. Třeba už teď – v prvním okně evropské kvalifikace, kdy jej opět čeká litevský soupeř, jen zhruba o dvě patra výš.

 

Vítku, jaké největší zážitky jste si odvezl ze své první dospělé Copy, i přes těsné čtvrtfinálové vyřazení od domácí Malagy a vlastní skromnou půlminutku ve hře?

Snad nejlepší bylo, že všechny týmy bydlely na jednom hotelu, takže jsme všichni večeřeli i obědvali spolu, což byl skvělý zážitek. Zaprvé jsem tam potkal spoustu známých, mluvil jsem s „Balvanem“ (Ondřejem Balvínem, který byl na Copě s Bilbaem, naopak David Jelínek Andoře chyběl – pozn.) i s několika svými vrstevníky z ostatních týmů, což bylo super. Celá akce se jako vždy hodně propaguje, šli jsme i na velký mítink s médii, kam museli všichni hráči, a čtyři včetně mě jsme pak vyrazili do „fan zóny“, což bylo taky fajn. Spousta fanoušků, z nichž mnozí si lístky kupují už dlouho před Copou, protože velmi rychle mizí, pak patří k týmům, které se na turnaj třeba těsně nedostaly, ale oni tam stejně přijedou si to užít. Objeví se tam tak příznivci deseti až dvanácti týmů ACB, které o Copu bojovaly (do turnaje se kvalifikuje nejlepších osm po polovině základní části ACB, což je 17 zápasů – pozn.). Ve „fan zóně“ pak byla spousta her, které jsme hráli přímo s fanoušky i s dětmi. Je skvělé, jak se Malaga zaplnila tolika basketbalovými nadšenci, navíc bylo teplo, takže jsme i teď v únoru mohli být venku v tričku a kraťasech.

 

Vy jste v úvodu své první skutečné sezony v týmu ACB měl několik zápasů se slibnými minutami, ještě lepší časy píšete v Lize mistrů, ale pak se váš prostor v ACB zase krátil a někdy jste ani nenastupoval. Čím to bylo dané?

Já měl svým způsobem „štěstí“, že hráč na mé pozici, litevský veterán Seibutis, byl ze začátku zraněný, přičemž jeho návrat byl v plánu po čtyřech měsících. Mně řekli, že mi dají šanci a uvidí se. A podle vývoje situace buď někoho ještě podepíšou, nebo ne. Mně se docela dařilo, měl jsem kolem deseti dvanácti minut na zápas, ale Seibutis nakonec vypadl na celou sezonu a klub podepsal Dylana Ennise (188 vysokého guarda s jamajským, kanadským a srbským občanstvím – pozn.). A od té doby moje minuty spadnuly z dvanácti na totální nulu. Tím pro mě začalo špatné období, nevěděl jsem, co mám dělat, protože na pozici 2 jsem měl před sebou dva Američany, které bylo hrozně těžké předehnat. Pak ale přišel zápas proti litevské Klajpedě v Lize mistrů, kdy jsme měli zraněného rozehrávače a já naskočil jako druhý rozehrávač, kterého jsem ten zápas hrál snad poprvé v sezoně. Našemu zbývajícímu rozehrávači se ten zápas nedařilo a já odehrál 25 minut s 9 body a 5 asistencemi. Fakt se mi to povedlo a od té doby mě trenér na rozehru tlačí víc, protože i on ví, že ať dělám, co dělám, na „dvojce“ to přes ty Američany budu mít hrozně těžké. Teď se nám navíc zranil kubánský centr Justiz, takže se celá sestava posunula a já byl v posledních třech zápasech ve druhé vlně dokonce jako „trojka“. To pak hrajeme na perimetru rozehrávače prakticky všichni a mně se právě tyhle zápasy povedly (6 minut s 5 body, 14 minut se 6 body a 7 minut se 7 body!, navíc se dvěma výhrami – pozn.) Tím jsem si snad zajistil, že ve zbytku sezony nějaké minuty budu mít.

 

Vaše dočasné odsunutí do role sedícího náhradníka bylo dané čistě jen hráčskou kvalitou obou amerických kolegů, nebo i počtem cizinců v týmu?

Ja mám díky působení ve Španělsku od mládežnických kategorií už status domácího hráče. Situace byla nastavená tak, že vedle mě s námi bude ještě jeden dokonce mladší kluk, který ale měl většinu sezony strávit s týmem ve čtvrté lize. Při zranění Seibutise s námi ale i on zůstával pořád a po příchodu Ennise jsme se ve hře asi tři zápasy střídali.

 

I když jste ani v úvodu sezony neskóroval mnoho, skoro každá vaše akce byl dunk nebo nějaký „highlight“ jako úžasná asistence za zády při nájezdu proti Barceloně. Zaujal jste?

Je pravda, že každý zápas tam něco bylo a že se mi ten začátek sezony povedl. I s trenérem jsme mluvili o tom, že první rok v ACB je těžké přijít na hřiště, a když na to člověk není zvyklý, vystřelit tři trojky s tím, že budu věřit, že všechny proměním. Prostě je tam ta nervozita. Proto jsem měl hodně sbíhat ke koši, běhat do protiútoků a z toho získávat koše. Navíc právě protiútoky třeba ze získaných míčů jsou moje silná stránka. Trenér po mně chce, abych byl v obraně agresivnější, a proto mám i víc faulů, což ale koučovi nevadí. Zase mám pak víc těch zisků.

 

Jak velkým počinem po váš tým bylo vítězství ve skupině Ligy mistrů?

V naší vyrovnané skupině se mohlo stát cokoli. Je znát, že klub se víc soustředí na ACB, ale chtěli jsme uspět, když jsme viděli, že se dá dostat do play-off, což v plánu i bylo. Jakmile se ale play-off ukázalo jako realita, chtěli jsme se dostat mezi nejlepší dva týmy, kde je pak hrozně velká výhoda domácího prostředí. A základní část jsme zakončili šesti výhrami v řadě. Pokud jde o mně, párkrát jsem byl v Lize mistrů i v základu. Basket v této soutěži je trochu jiný, není tak organizovaný jako v ACB, týmy se tam většinou skládají z většího počtu Američanů a je víc hry 1 na 1. Trenér mi tu věřil trochu víc, že tu hru 1 na 1 dokážu ubránit, a proto jsem dostával víc minut. Taky se to ale zápas od zápasu lišilo, podle toho, jak mě potřeboval.

 

Tušíte, na jaké pozici půjdete nejvíc do zbytku sezony? A co vlastně čekat od té další?

Já už se snažím nemyslet na to, co bude. Mění se to všechno zápas od zápasu. Trenér hraje s deseti lidmi, z nichž každý točí kolem 20 minut. A pak tam dá mě, nebo toho druhého mladšího kluka, který už teď ale moc nehraje. A na příští sezonu už nemyslím vůbec. Ani nevím, na jaké pozici teď budu. Zahraju prostě to, kde budu potřeba. Jen se chci soustředit na to, abychom se dostali co nejdál v play-off.

 

Mluvil s vaším koučem během sezony někdo z realizačního týmu reprezentace?

Nevím, jestli s ním mluvil přímo trenér Ginzburg, ale Luboš Bartoň (loňský reprezentační asistent) za mnou v Zaragoze byl a bavil se jak s trenérem, tak s asistenty, což rozhodně pomáhá.

 

V aktuální nominaci reprezentace jste veden jako rozehrávač. Budete jím? A čekáte solidní minuty?

(usměje se) Já nečekám vůbec nic, musím si to nejdřív vybojovat na trénincích, ať je to rozehra, nebo křídlo. To je jedno. Musím být pořád a na všech pozicích agresivní a tohle je jedna z mých největších výhod - že můžu hrát na „jedničce“ (rozehra), „dvojce“ (shooting guard) a s mými dvěma metry v podstatě i na „trojce“ (small forward). Každý trenér tak se mnou může počítat kdekoli.

 

 

HLAVNÍ PARTNEŘI ČBF

HomeCredit

HomeCredit
Společnost Home Credit a. s. je českou nebankovní institucí, která se specializuje na spotřebitelské financování. Poskytuje je zejména formou nákupu na splátky, úvěrových či kreditních karet či hotovostních úvěrů. www.homecredit.cz

Kooperativa

KOOPERATIVA
Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group je druhou největší pojišťovnou na tuzemském trhu. Byla založena v roce 1991 jako první komerční pojišťovna na území bývalého Československa. www.koop.cz

Skupina ČEZ

Skupina ČEZ
ČEZ, a. s. je největší výrobce elektřiny v České republice a mateřská společnost Skupiny ČEZ, která sdružuje další desítky společností. Značka ČEZ představuje výrobce či dodavatele energií celkem v 7 zemích, a má tak silnou pozici mezi energetikami ve střední a jihovýchodní Evropě. Skupina ČEZ

Tipsport

TIPSPORT
Sázková kancelář Tipsport, největší sázková kancelář v České republice, specializující se na kurzové sázky (především na sportovní události), byla založena v květnu roku 1991. www.tipsport.cz

Hyundai

Hyundai
Hyundai je jihokorejský podnik, jehož výrobní náplní je strojírenská výroba, stavba lodí, chemická výroba, elektronika a výroba automobilů. V ČR v Nošovicích sídlí historicky první výrobní závod Hyundai v Evropě, označován jako jedna z nejmodernějších automobilek v Evropě. www.hyundai.cz

GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER ČBF

ČT4

Česká televize je jedinou českou veřejnoprávní televizní společností poskytující své vysílání na území Česka. V současnosti ČT vysílá čtyři celoplošné programy (ČT 1, ČT 2, ČT Sport a ČT 24).Česká televize

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI ČBF

MF DNES

Mladá fronta DNES je největší seriózní deník v České republice. Čtenářům přináší aktuální a kvalitní zpravodajství, užitečné servisní informace i oddechové čtení ve specializovaných přílohách a časopisech.MF DNES

iDNES.cz

Zpravodajský portál iDNES.cz přinesl první zpravodajství uživatelům internetu v roce 1998. Dnes navštíví iDNES.cz měsíčně více než 6 milionů čtenářů. iDNES.cz nabízí obrovskou škálu obsahu, hlavní roli hrají zprávy z České republiky, ze zahraničí, z ekonomiky či s krimi tématikou a magazínové sekce zaměřené na muže či ženy.iDNES.cz

Český rozhlas

Radiožurnál je moderní zpravodajsko-publicistická rozhlasová stanice. 24 hodin denně nabízí rychlý, kvalitní a komplexní informační servis o událostech doma i v zahraničí.Radiožurnál

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI ČBF

BigMedia

BigMedia je největším poskytovatelem venkovních reklamních nosičů na českém trhu venkovní reklamy.bigmedia.cz

Tvcom.cz

TVcom.cz - TVCOM spolupracuje s největšími sportovními svazy v České republice a diváci tak mohou sledovat všechna utkání vybraných soutěží na internetu (basketbal, fotbal, volejbal, florbal atd.).TVCOM

MarketUP

MarketUP
Firma zabývající se online marketingem a prodejem. Pro své klienty navrhují a realizují strategii, která bude mít maximální užitek.MarketUP

PARTNEŘI ČBF

Czechtourism

Základním cílem CzechTourism je propagace České republiky jako destinace cestovního ruchu v zahraničí i v České republice.CzechTourism

Blažek

Společnost BLAŽEK PRAHA a.s. byla založena v roce 1992. V současnosti zaujímá přední místo mezi výrobci oděvů na českém trhu. Jejím hlavním předmětem činnosti je výroba a prodej pánských oděvů. Blažek

ČEPS

Zajišťujeme rovnováhu výroby a spotřeby elektřiny v každém okamžiku. Provozujeme, rozvíjíme a udržujeme elektroenergetickou přenosovou soustavu ČR.www.ceps.cz

Molten

Basketbalové míče MOLTEN – hrají se mnou mistři světa, olympijští vítězové, Kooperativa NBL, ŽBL i minižáci. Zkuste to i vy!!www.molten.cz

APS/NIKE

APS/NIKE
APS je celosvětovým držitelem licence na obuv Nike. Zabývá se marketingem, distribucí a prodejem top výrobků Nike pro některé sporty. www.athleteps.com

mondoworldwide

Mondoworldwide
Mondo Sport&Flooring vyvíjí, projektuje a vyrábí sportovní povrchy a zařízení pro vnitřní i venkovní plochy. mondoworldwide

EA Hotels

EuroAgentur Hotels & Travel, a.s. provozuje český hotelový řetězec působící na trhu cestovního ruchu a hotelnictví více než 27 let. 40 hotelů a resortů pod značkou EA Hotels najdete v nejatraktivnějších obchodních a turistických lokalitách České republiky, na Slovensku a v Ruské federaci. EA Hotels

Marienbad

Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s. jako jediná navazuje na bohatou tradici lázeňské péče v Mariánských Lázních. Marienbad

INSTITUČNÍ PARTNEŘI ČBF

FIBA

FIBA je mezinárodní organizace sdružující 213 národních basketbalových federací po celém světě. FIBA

Český olympijský výbor

Český olympijský výbor má dle olympijské charty rozvíjet a šířit olympijské ideály a zastupovat a zabezpečovat účast České republiky na olympijských hrách.ČOV

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT patří mezi ústřední orgány státní správy, v jejichž čele stojí člen vlády ČR, který se zabývá činností ve školství, tělovýchově a práci s mládeží.MŠMT

Česká unie sportu

Česká unie sportu je největší střešní a servisní sportovní organizace v ČR. Jsou v ní dobrovolně sdruženy sportovní svazy, sportovní kluby a tělovýchovné jednoty i jejich sdružení.ČUS

Asosiace školských sportovních klubů

Asociace školních sportovních klubů sdružuje fyzické a právnické osoby a jiné kolektivy, jejichž společným cílem je organizovat zájmovou tělovýchovnou a sportovní činnost dětí a mládeže na ZŠ a SŠ a ve školských zařízeních ČR.AŠSK

Asosiace školských sportovních klubů

Základním cílem CzechTourism je propagace České republiky jako destinace cestovního ruchu v zahraničí i v České republice.CzechTourism

Konto Bariéry

Konto Bariéry
Našim cílem je zlepšení života handicapovaných občanů a jejich plnohodnotné zapojení do společnosti. Pomáháme vracet lidi do života. Konto Bariéry

MMR

Vzniklo 1. listopadu 1996 a je ústředním orgánem státní správy mimo jiné ve věcech regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor, územního plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu, veřejné dražby a pohřebnictví. MMR

Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT

Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT VSC