image

11.07.2020

Stefan Weissenböck o COVID-19 bublině v Německu i NBA nebo dalším kroku ve střelbě Tomáše Satoranského

Uznávaný expert na rozvoj individuálních basketbalových dovedností Stefan Weissenböck spolupracuje už několik let s Českou basketbalovou federací. Stal se také osobním střeleckým koučem jediného Čecha v NBA Tomáše Satoranského. Poslední dny tráví Rakušan s českými kořeny v Kutné Hoře, kde probíhá další z kempů mládežnických reprezentací ČBF Summer Academy. Stihl absolvovat i trénink s dalším z českých reprezentantů Patrikem Audou, který za ním do Kutné Hory přijel.

 

Jak se změnil váš pracovní život s epidemií koronaviru?

Ze dne na den se změnil vlastně celý život včetně sportu. Na začátku nebyla žádná možnost trénovat nebo vlastně jakkoliv pracovat. Dělaly se jen různé online trenérské kliniky, které se všude nabízely. Jsem rád, že se to vrací do starých kolejí a všichni teď cítíme, jak jsme zapnuli z nuly na sto procent. Musíme si zase zvyknout zpátky na ten rytmus – být v hale a pracovat.

 

S Českou basketbalovou federací pracujete dlouhodobě. Jak se vám líbí projekt Summer Academy připravující mladé basketbalisty v rámci tréninkových kempů na evropské šampionáty 2021, když ty letošní byly zrušeny?

Líbí se mi to moc. Spolupráce s českou federací mi vyhovuje už od začátku. Mám srovnání s rakouskou a německou federací a Češi to z těchto třech dělají rozhodně nejlépe. Jsou flexibilní a dokáží věci naplánovat. Teď je tu projekt Summer Academy, kde je hodně trenérů, hodně hráčů a máme výborné podmínky na přípravu. Například Rakousko ještě s přípravami mládeže ani nezačalo a Němci to teprve rozjíždí. Většinou jsem v kontaktu s Jakubem Kudláčkem a Jirkou Welschem a líbí se mi, že když se na něčem domluvíme, tak jsou schopni velice rychle něco vymyslet a postavit, což pomůže hráčům i trenérům.

 

Hráči, které na kempu máte, přišli v klubech o vrchol sezóny a následně i o účast na ME. Je těžké namotivovat je do další práce, nebo jsou po nucené pauze hladoví do tréninku?

Neviděl bych to tak negativně. Každý hráč chce samozřejmě hrát vrcholy sezóny a zúčastnit se šampionátů, ale teď je tendence hráče trochu přetěžovat. Hlavně kolem věku 18 až 20 let toho mají tolik, hrají tolik zápasů, že mívají méně času na trénink, protože se pořád připravují na nějaký vrchol, kde se řeší jako první taktika. Já hodně věřím technickým dovednostem a individuální přípravě, takže s tím nemám problém, že se letos nebude hrát v rámci reprezentace.

 

Dlouhodobě působíte jako individuální trenér v elitním německém týmu Brose Bamberg. Byl jste součástí „uzavřené bubliny“ v Mnichově, ve které se dohrávala nejvyšší německá soutěž?

Byl jsem samozřejmě součástí přípravy, ale pak s týmem už jsem do Mnichova nejel. Měli jsme pár hráčů, kteří také nejeli a já jsem pro ně připravoval tréninky v Bambergu. Vždycky jsem dojížděl na zápasy, protože tam byla dobře vymyšlená tzv. passive zone, kde měl každý tým ještě nějaká místa pro další trenéry, případně funkcionáře nebo vedení klubu, aby mohli být v hale. Nedostali se pak přímo k hráčům ani trenérům, ale měli možnost se na zápasy dívat živě.

 

Takže se vám líbilo, jak to německá federace vymyslela?

Fungovalo to perfektně, bylo to úplně super. Na začátku jsem tomu moc nefandil, ale když se to pak rozjelo, tak jsem zpětně ocenil celý nápad a myšlenku dohrání soutěže.

 

Bamberg vyhrál za posledních deset let sedm titulů, teď ale prožívá trochu slabší období.

Jsme teď úplně v jiné situaci než dřív, musíme všechno přebudovat a najít nějakou novou identitu, což je dlouhý proces. Měli jsme spoustu úspěšných sezón, ale teď ten potenciál organizačně a finančně nemáme. Celý klub a vlastně i celé město je pořád v takovém šoku. Fanoušci vědí, že tým je horší, ale nechtějí se s tím srovnat a pochopit, že se teď prostě nějakou dobu nebude vyhrávat.

 

Jaký je tedy váš výhled? Za jak dlouho by měl být Bamberg znovu na špičce Bundesligy?

Musím zmínit, že nás rozpočet je asi třetinový oproti předchozím letům. Mezinárodní basketbalové prostředí nás vnímalo tak, že jsme vždycky vychovávali dobré hráče, kteří od nás chodili do Euroligy nebo i do NBA. Lidé vědí, že před pár lety za nás hráli hráči jako Daniel Theis, Brad Wanamaker nebo Nicolo Melli, kteří jsou všichni v NBA a teď se musí fanoušci dívat na jinou úroveň. Myslím, že i se současným týmem můžeme hrát třeba EuroCup a semifinále ligy, ale musíme postupně budovat, abychom se vrátili na původní úroveň, což bude nějakou dobu trvat.

 

V Česku jste známý hlavně jako osobní kouč Tomáše Satoranského se specializací na střelbu. Tomáš za vámi byl nedávno v Bambergu na pár dní trénovat. Jak vypadal technicky po té karanténě, kdy nemohl denně trénovat s míčem?

Vypadal úplně stejně (smích). My už jsme předtím spolu strávili tři dny v Praze a dva týdny poté přijel do Bambergu a potrénovali jsme. Naše spolupráce je fantastická, oba si to hodně užíváme a je výhoda že nás navzájem baví společnost toho druhého. Znovu jsme se rozhodli změnit pár detailů ve střelbě, aby byl Tomáš schopen pálit i z větší dálky. Pracujeme na trochu větší změně než v předchozích dvou letech, spíš se to dá porovnávat s tím, jak jsme pracovali po Tomášově první sezóně ve Washingtonu. Dva roky jsme se viděli vždy jen pár dní a teď jsme se rozhodli, že to chceme všechno zintenzivnit. Zatím z toho mám dobrý pocit.

 

Rozveďte tedy konkrétně, na čem s Tomášem pracujete.

Bylo by ideální, aby byl schopen střílet ještě z větší vzdálenosti, než je klasická trojka, jako to dělá spousta hráčů NBA. Teď je v ideálním věku, kdy je na tom atleticky na evropské poměry fantasticky, na NBA normálně. Za pár let se to ale změní a snažíme se, aby byl na to sportovní stáří připraven. Nechci, aby musel třeba ve 33 měnit najednou hru, když už nebude tak rychlý a atletický, chceme být napřed.

 

Byl to víc Tomášův nebo váš nápad?

Vždycky je to dialog. Mě hlavou proudí různé myšlenky, posílám mu je a debatujeme o nich. Následně pak i tréninky jsou o neustálé komunikaci mezi námi. Našli jsme společnou řeč a snad to Tomášovi k něčemu je.

 

V jednom z předchozích rozhovorů jste říkal, že by bylo ideální, kdyby vás Tomáš už v budoucnu nepotřeboval. Zatím to tedy do téhle fáze nedospělo?

(smích) Asi ne. Ale vážně, věřím tomu, že můžu hráče naučit chápat jeho tělo a pak se bude schopen upravit sám. Možná je to nereálný nápad, uvidíme.

 

V posledních letech také spolupracujete s týmem NBA Brooklyn Nets. Jak tam vnímají současnou situaci v USA kolem epidemie koronaviru a boje za práva menšin?

Vždycky, když nejsem s lidmi z Brooklynu tolik v kontaktu, tak se tam něco děje a teď je to přesně takové. Když začala epidemie koronaviru, tak jsme ještě hodně komunikovali, ale teď je tam tolik práce a věcí, které připravují kvůli té dohrávce na Floridě, tak to utichlo.

 

Zrovna Brooklyn se na dohrávku asi moc netěší, když jim v Orlandu bude chybět pět asi nejlepších hráčů soupisky včetně Kevina Duranta, Kyrieho Irvinga atd.

Musí to být šílené. Každodenní práce se musí pořád měnit. Najednou onemocní jeden hráč, další řekne, že nechce jet. NBA je extrémně organizovaná. Pravidel pro dohrávku je tisíce a nedivím se, že někteří hráči to nechtějí absolvovat. Například v Německu to udělali velmi dobře, ale byla tam i nějaká volnost pro hráče, zato v NBA je všechno pod kontrolou. Množství lidí, které bude v Orlandu, je obrovské a organizačně to je velký oříšek.

 

 V Německu se ale liga zvládla dohrát. Věříte, že se to povede i s NBA?

Němci měli v té „bublině“ velkou disciplínu. Bylo tam jen deset týmů, což je velká výhoda a celkově byly menší ty trenérské štáby. To NBA udělala taky, ale tam je zmenšený počet lidí u týmu 35, což je pořád moc, třeba o 15 víc než v Německu. Snad to dobře dopadne.

HLAVNÍ PARTNEŘI ČBF

AirBank

AirBank
dělá bankovnictví jednodušeji, bez zbytečností a hvězdiček, férově a narovinu. Zkrátka takové, abyste se pro něj mohli rozhodnout i vy. www.airbank.cz

Kooperativa

KOOPERATIVA
Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group je druhou největší pojišťovnou na tuzemském trhu. Byla založena v roce 1991 jako první komerční pojišťovna na území bývalého Československa. www.koop.cz

Skupina ČEZ

Skupina ČEZ
ČEZ, a. s. je největší výrobce elektřiny v České republice a mateřská společnost Skupiny ČEZ, která sdružuje další desítky společností. Značka ČEZ představuje výrobce či dodavatele energií celkem v 7 zemích, a má tak silnou pozici mezi energetikami ve střední a jihovýchodní Evropě. Skupina ČEZ

Tipsport

TIPSPORT
Sázková kancelář Tipsport, největší sázková kancelář v České republice, specializující se na kurzové sázky (především na sportovní události), byla založena v květnu roku 1991. www.tipsport.cz

Hyundai

Hyundai
Hyundai je jihokorejský podnik, jehož výrobní náplní je strojírenská výroba, stavba lodí, chemická výroba, elektronika a výroba automobilů. V ČR v Nošovicích sídlí historicky první výrobní závod Hyundai v Evropě, označován jako jedna z nejmodernějších automobilek v Evropě. www.hyundai.cz

GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER ČBF

ČT4

Česká televize je jedinou českou veřejnoprávní televizní společností poskytující své vysílání na území Česka. V současnosti ČT vysílá čtyři celoplošné programy (ČT 1, ČT 2, ČT Sport a ČT 24).Česká televize

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI ČBF

MF DNES

Mladá fronta DNES je největší seriózní deník v České republice. Čtenářům přináší aktuální a kvalitní zpravodajství, užitečné servisní informace i oddechové čtení ve specializovaných přílohách a časopisech.MF DNES

iDNES.cz

Zpravodajský portál iDNES.cz přinesl první zpravodajství uživatelům internetu v roce 1998. Dnes navštíví iDNES.cz měsíčně více než 6 milionů čtenářů. iDNES.cz nabízí obrovskou škálu obsahu, hlavní roli hrají zprávy z České republiky, ze zahraničí, z ekonomiky či s krimi tématikou a magazínové sekce zaměřené na muže či ženy.iDNES.cz

Český rozhlas

Radiožurnál je moderní zpravodajsko-publicistická rozhlasová stanice. 24 hodin denně nabízí rychlý, kvalitní a komplexní informační servis o událostech doma i v zahraničí.Radiožurnál

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI ČBF

BigMedia

BigMedia je největším poskytovatelem venkovních reklamních nosičů na českém trhu venkovní reklamy.bigmedia.cz

Tvcom.cz

TVcom.cz - TVCOM spolupracuje s největšími sportovními svazy v České republice a diváci tak mohou sledovat všechna utkání vybraných soutěží na internetu (basketbal, fotbal, volejbal, florbal atd.).TVCOM

MarketUP

MarketUP
Firma zabývající se online marketingem a prodejem. Pro své klienty navrhují a realizují strategii, která bude mít maximální užitek.MarketUP

PARTNEŘI ČBF

Blažek

Společnost BLAŽEK PRAHA a.s. byla založena v roce 1992. V současnosti zaujímá přední místo mezi výrobci oděvů na českém trhu. Jejím hlavním předmětem činnosti je výroba a prodej pánských oděvů. Blažek

ČEPS

Zajišťujeme rovnováhu výroby a spotřeby elektřiny v každém okamžiku. Provozujeme, rozvíjíme a udržujeme elektroenergetickou přenosovou soustavu ČR.www.ceps.cz

Molten

Basketbalové míče MOLTEN – hrají se mnou mistři světa, olympijští vítězové, Kooperativa NBL, ŽBL i minižáci. Zkuste to i vy!!www.molten.cz

APS/NIKE

APS/NIKE
APS je celosvětovým držitelem licence na obuv Nike. Zabývá se marketingem, distribucí a prodejem top výrobků Nike pro některé sporty. www.athleteps.com

mondoworldwide

Mondoworldwide
Mondo Sport&Flooring vyvíjí, projektuje a vyrábí sportovní povrchy a zařízení pro vnitřní i venkovní plochy. mondoworldwide

EA Hotels

EuroAgentur Hotels & Travel, a.s. provozuje český hotelový řetězec působící na trhu cestovního ruchu a hotelnictví více než 27 let. 40 hotelů a resortů pod značkou EA Hotels najdete v nejatraktivnějších obchodních a turistických lokalitách České republiky, na Slovensku a v Ruské federaci. EA Hotels

Marienbad

Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s. jako jediná navazuje na bohatou tradici lázeňské péče v Mariánských Lázních. Marienbad

 

INSTITUČNÍ PARTNEŘI ČBF

FIBA

FIBA je mezinárodní organizace sdružující 213 národních basketbalových federací po celém světě. FIBA

Český olympijský výbor

Český olympijský výbor má dle olympijské charty rozvíjet a šířit olympijské ideály a zastupovat a zabezpečovat účast České republiky na olympijských hrách.ČOV

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT patří mezi ústřední orgány státní správy, v jejichž čele stojí člen vlády ČR, který se zabývá činností ve školství, tělovýchově a práci s mládeží.MŠMT

Česká unie sportu

Česká unie sportu je největší střešní a servisní sportovní organizace v ČR. Jsou v ní dobrovolně sdruženy sportovní svazy, sportovní kluby a tělovýchovné jednoty i jejich sdružení.ČUS

Asosiace školských sportovních klubů

Asociace školních sportovních klubů sdružuje fyzické a právnické osoby a jiné kolektivy, jejichž společným cílem je organizovat zájmovou tělovýchovnou a sportovní činnost dětí a mládeže na ZŠ a SŠ a ve školských zařízeních ČR.AŠSK

Konto Bariéry

Konto Bariéry
Našim cílem je zlepšení života handicapovaných občanů a jejich plnohodnotné zapojení do společnosti. Pomáháme vracet lidi do života. Konto Bariéry

MMR

Vzniklo 1. listopadu 1996 a je ústředním orgánem státní správy mimo jiné ve věcech regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor, územního plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu, veřejné dražby a pohřebnictví. MMR

Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT

Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT VSC